nergia oparta na źródłach odnawialnych za kilkadziesiąt lat będzie obejmować cały świat. Słońce, wiatr, woda - czysta energia to przyszłość. Kolektory słoneczne będą pokrywać dachy niemal wszystkich domów. Dzisiaj musisz nieco zainwestować, ale wszystko zwróci Ci się po stokroć. Fotowoltaika staje się coraz bardziej popularna. Pamiętaj, że nadwyżkę energii możesz już dziś sprzedać, a co dopiero będzie w przyszłości. Węgiel, gaz i ropa przechodzą do przeszłości. Ty bądź pierwszy i wyprzedź wszystkich. Korzystaj z odnawialnych źródeł energii wtedy, kiedy jeszcze to nie jest aż tak popularne. Za kilka lat ty już będziesz do przodu. Dlaczego warto korzystać z odnawialnych źródeł energii? Ponieważ taki rodzaj energii staje się coraz bardziej popularny, a poza tym już najwyższy czas, by dbać o środowisko naturalne. Efekt cieplarniany to fakt i trzeba jak najszybciej odchodzić od nieodnawialnych źródeł energii. Czysta energia, to na nią stawiajmy. Dbajmy o przyszłość naszych dzieci i zostawmy im świat nieco lepszy, niż my zastaliśmy. Energia odnawialna to inwestycja. To inwestycja w lepsze jutro. W czystsze powietrze. W przyszłość. Kiedyś czysta energia zacznie na siebie zarabiać. Ty zacznij już dzisiaj i inwestuj, bo naprawdę warto. Za kilka lat będziesz specjalistą od odnawialnych źródeł energii.
Fotowoltaika coraz bardziej popularna
Jeszcze jakiś czas temu większość ludzi pytałaby, co to jest ta fotowoltaika? Dziś chyba każdy wie, co to jest i czym to się je. Fotowoltaika to jedno z popularniejszych obecnie źródeł energii odnawialnej. Kolektory słoneczne — bo o nich tu mowa — mogą zastąpić w dużej mierze tradycyjne źródła wytwarzania energii elektrycznej — zarówno węglowe, jak i chociażby atomowe. Są bezpieczne i pozwalają na duże zdecentralizowanie takiej produkcji, a także jej przeprowadzanie przez samych odbiorców.
Te powody skłaniają do różnych przemyśleń. Otóż co, jeśli się okaże, że za kilka lat nie będzie już żadnego centralnego dostawcy energii? Co, jeśli każdy będzie musiał być samowystarczalny pod względem zaopatrzenia w prąd elektryczny? Byłoby to z jednej strony bardzo pożądane. Z drugiej jednak strony prąd jest zbyt ważny, by móc uzależniać jego dostawę od pojedynczego klienta. Gdyby taki klient został zaatakowany na przykład z powietrza, to pierwsze co zostanie zniszczone, to właśnie jego kolektory słoneczne. Wówczas energia odnawialna zostaje pochłonięta przez nieodnawialną energię ciemnej strony mocy, mrocznej części człowieczeństwa.
Dodatkowym aspektem, nad którym należałoby się zastanowić, jest to, jakie skutki ekonomiczne by to przyniosło? Jakieś zwolnienia w sektorze energetycznym? Może nawet krach na giełdach światowych? Ciężko przewidzieć, jakie skutki miałoby przejście w stu procentach na odnawialne źródła energii, ale nie dziwią obawy różnych środowisk, że skutki te byłyby negatywne.
Temat globalnego ocieplenia
W mediach coraz częściej przewija się temat globalnego ocieplenia i złym wpływie działalności człowieka na klimat całego świata. Na zewnątrz, szczególnie w okresie grzewczym, można wyczuć nieprzyjemny dym z kominów, a w większych miastach unosi się gęsty smog. Mimo, że człowiek już dawno znalazł sposób na to, aby energia odnawialna w całości zastąpiła tradycyjną produkcję prądu w elektrowniach konwencjonalnych, które generują dużą ilość szkodliwego CO2 to nadal wielu ludzi patrzy na nią z niepewnością i brakiem zaufania.
Fotowoltaika, elektrownie wiatrowe lub wodne to tylko niektóre przykłady pobierania energii z natury. Jej źródła nigdy się nie skończą, a co za tym idzie produkcja prądu w taki sposób może trwać nieskończenie długo. Odnawialne źródła energii mają wiele zalet i prawie żadnych minusów. Są one bezpieczne dla środowiska, gdyż nie wytwarzają szkodliwych związków i pyłów podczas produkcji energii, są ekonomiczne i, co najważniejsze dla konsumentów, bardzo tanie. Co prawda są awaryjne, a na przykład kolektory słoneczne mają swój okres żywotności i trzeba je wymieniać co kilkanaście lat, ale mimo to nadal są bardziej opłacalne niż tradycyjne metody pozyskiwania prądu z paliw kopalnych.
Aby dbać o środowisko każdy z nas może zainstalować na własnym dachu panele słoneczne i w ten sposób generować prąd nie szkodząc jednocześnie naturze i sobie samemu. Choć inwestycja nie należy do tanich, to osoby myślące przyszłościową zauważą, że po kilku latach pieniądze w nią włożone zwrócą się z ogromną nawiązką.