dzeniami i używają tych nazw naprzemiennie. Kolektory słoneczne nie są tym samym co panele fotowoltaiczne, mimo że również używają energii pochodzącej z promieniowania słonecznego. Podstawową różnicą między tymi dwoma systemami korzystającymi z promieniowania słonecznego jest ich zastosowanie. Kolektory słoneczne używając energii słonecznej przekształcają ją w energię cieplną. Natomiast panele fotowoltaiczne przemieniają energię z promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Z tego powodu również zasada działania kolektorów oraz paneli jest inna. Energia cieplna pozyskana z kolektorów słonecznych może być wykorzystana do wspomagania centralnego ogrzewania lub do grzania wody. Z drugiej strony energia elektryczna, którą produkują panele fotowoltaiczne, może być wykorzystana do różnych celów, które wymagają użycia prąd elektrycznego.
Czy panele słoneczne są ekologiczne
We współczesnych społeczeństwa zapotrzebowanie na energię elektryczną jest bez wątpienia bardzo duże, dlatego coraz częściej inwestuje się w odnawialne źródła energii. Jednym z takich odnawialnych źródeł jest promieniowanie słoneczne, które za pomocą paneli fotowoltaicznych jest przekształcane w prąd elektryczny. Korzystanie z paneli słonecznych jest zdecydowanie rozwiązaniem ekologicznym, ponieważ korzysta z odnawialnego źródła energii, którym jest promieniowanie słoneczne. Mimo tego, że energia elektryczna produkowana za pomocą ogniw fotowoltaicznych nie pokrywa całkowitego zapotrzebowania to coraz więcej osób jednak decyduje się na zainwestowanie w panele fotowoltaiczne. Paneli słonecznych używa się w różnych gałęziach przemysłu oraz na potrzeby użytku prywatnego. W związku z tym, że korzystanie z dodatkowych źródeł odnawialnej energii jest dobre dla środowiska, to istnieje wiele dotacji oraz dofinansowań do instalacji paneli fotowoltaicznych. Ponadto na początku XXI wiele państw wprowadziło subwencję na budowę przemysłowych instalacji fotowoltaicznych.
Jak zachodzi zjawisko fotowoltaiczne
Panele fotowoltaiczne przemieniają promieniowanie słoneczne w energię elektryczną za pomocą tak zwanego zjawiska fotowoltaicznego. Czym jednak dokładnie jest zjawisko fotowoltaiczne i w jaki sposób zachodzi? Otóż mianem zjawiska fotowoltaicznego określa się zjawisko fizyczne, które polega na powstaniu siły elektromagnetycznej w ciele stałym pod wpływem promieniowania świetlnego. Zjawisko to należy do tak zwanych zjawisk fotoelektrycznych wewnętrznych. Po raz pierwszy zjawisko fotowoltaiczne zostało zaobserwowane w 1839 roku przez francuskiego fizyka i fizykochemika. Dzięki istnieniu zjawiska fotowoltaicznego możliwa jest konstrukcja ogniw fotowoltaicznych, z których składają się panele słoneczne. Istnieje nawet osobna dziedzina naukowa zajmująca się pozyskiwaniem energii elektrycznej z promieniowania słonecznego zwana fotowoltaiką. Dzięki dokonaniu okrycia zjawiska fotowoltaicznego możliwe stało się budowanie i ulepszanie paneli słonecznych, które znajdują szerokie zastosowanie zarówno w przemyśle, jak i w użytku prywatnym.